top of page

TRAFİK SİGORTASI

Türkiye’de yaygın olarak kullanılan trafik sigortası, kendimizin ve tüm sevdiklerimizin motorlu taşıtlarda seyahat ederken can güvenliğini korumak amacıyla kullanılan zorunlu sigorta türüdür.

Karayollarını kullanan tüm araç sahipleri, trafik sigortasını yaptırmakla yükümlüdür. 2918 sayılı Karayolları Kanunu gereğince trafik sigortası yaptırmayan araç sahipleri hakkında cezai işlem uygulanır.

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Kullanılır?

Motorlu taşıt kullanan kusurlu bir sürücü yol açtığı kaza sonucunda, karşı tarafa verdiği maddi ve manevi tüm hasarı karşılamak zorundadır. Trafik sigortasına sahip olan sürücülerin bu noktada avantajı; kaza sonucunda karşı tarafta meydana gelen tüm hasarın sigorta tarafından karşılanıyor olmasıdır.

Trafik sigortasına sahip olan kusurlu sürücünün sebep olduğu kazada, kendi aracında ortaya çıkan zararlar sigorta kapsamına dahil değildir. Sadece zarara yol açtığı karşı tarafın hasarları sigorta tarafından karşılanır.

Trafik Sigortası Yaptırdım, Ne Kadar Süre Kullanabilirim?

Trafik sigortası yaptıran bir kişinin yaptırdığı sigortayı kullanma süresi 1 yıldır. Zorunlu olan trafik sigortasının her yıl yenilenmesi gerekir.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Trafik sigortası hakkında detaylar vermeye devam etmeden önce, uzun yıllarca birçok kişinin kafasını karıştıran ve arama sonuçlarında bile en üst sırada karşımıza çıkan “Trafik sigortası ve Kasko arasındaki fark nedir?” sorusuna cevap niteliğinde olacak kısa bir açıklama ile yazımıza devam edelim:

Trafik sigortası, herhangi bir trafik kazasında en az iki kişinin zarar görmesi durumunda kullanılan zorunlu sigorta türüdür. Örneğin bir trafik kazası sonunda karşı tarafa verilen maddi ve bedeni zararı trafik sigortası ile karşılayabilirsiniz. Kasko ise bir kaza gerçekleşmesi sonucu sürücünün bizzat kendisini ve aracını teminat altına alır. Yanma, çalınma, çarpma, çizik meydana gelen araca ve sürücüde oluşacak tüm zararları kasko ile karşılama imkanına sahip olur.

Neye Göre Fiyatlandırma Yapılır?

Sigorta poliçenizin belirlenmesinde birçok unsur söz konusudur. Aynı otomobiller için farklı poliçelendirme oluşturulabilir. Bu farklılığı belirleyen durumlardan biri ise sürücünün hasar geçmişinin bulunup bulunmamasıdır.

Asıl merak edilen soru; bu farklılığı sağlayan olaylar nedir? Gelin birkaç maddede bu durumu sizler için açıklayayım,

1. Uzun süreli ehliyet sahibi olmanız,
2. Daha önce hiç kaza yapmamış olmanız,
3. Ehliyetinizi zarara sokacak davranışlarda bulunmamanız,
4. Yaşadığınız şehir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz 4 ana maddeye göre, sizinle aynı otomobil kullanan birine kıyasla bile poliçenizde farklı bir fiyatlandırma yapılabilir.

Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

Tiktak Sigorta ile trafik sigortası almanız durumunda sağladığımız teminatlar şu şekildedir;

Kaza sonucunda yaralanan kazazedeye tedavi teminatı: trafik sigortasına sahip olan sürücü, karşı tarafta bulunan kazazedenin tedavi sürecinde gerçekleşecek tüm masraflarına tek bir ücret ödemez.

Kaza sonucunda vefat teminatı: trafik sigortasına sahip olan sürücü, kaza sonucunda karşı tarafta bir veya birden fazla kişinin vefatına sebep olması durumunda tüm vefat masrafları trafik sigortası ile karşılanmasına ve aynı zamanda vefat eden kişinin geride kalanlarına manevi tazminat teminatı hakkına sahip olur.

Maddi olarak oluşan hasar teminatı: trafik sigortası yaptıran bir sürücü, kusurlu olduğu kaza sonucunda karşı tarafın aracında meydana gelen tüm hasarın karşılanması imkanına sahip olur.

Sen de tamamen dijital olarak, güvenle hem de üç adımda kendini ve sevdiklerini güvence altına almak için, zorunlu trafik sigortası formunu hemen doldurak bütçene en uygun teklifi satın alabilirsin!

7 Gün 24 Saat bize ulaşıp istediğiniz sigorta poliçesini anında yaptırabilirsiniz.
arac-1024x687.jpeg

Teşekkür ederiz.

bottom of page