top of page

KASKO SİGORTASI

Türkiye’de motorlu taşıt sahibi kişiler arasında popülerliğini arttırmış ve aynı zamanda, yeni otomobil sahibi olacak kişilerin sıklıkla karşılaştığı kasko sigortası hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kasko Sigorta Nedir?

Kasko sigortası yaptırmanız durumunda, 1 yıl boyunca aracınızda meydana gelen çizilme, çalınma veya kaza sonucunda oluşan hasarlarınızda, maddi ve bedeni tüm iyileşme sürecinizi karşılama imkanı sunulur. 1 yıl sonunda bu imkanlardan yararlanabilmek için sözleşmenizi yenilemeniz gerekmektedir.

Kasko Sigortası Avantajları Nelerdir?

Kasko sigortasının avantajlarının en başında tek taraflı oluşan maddi ve bedeni hasarları karşılıyor olması gelir. Kasko sigortası, trafik sigortasının aksine zorunlu olmamakla beraber, zararın illa üçüncü şahıslardan gelmesi gerekmez. Sel, deprem gibi doğal afetlerden ve aynı zamanda çalınma, çarpma gibi tek taraflı zararlarda kasko sigortası geçerli olur ve sigortalı ile aracını korur.

Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

Birçok kişinin cevabını merak ettiği Kasko sigortası teminatları şu şekildedir;

1. Hırsızlık sonucunda meydana gelen şoförün veya aracın aynı zamanda araç içerisinde bulunan kişisel eşyalarda karşılaşılan hasarın ödenmesi,
2. Çarpma durumunda ortaya çıkan şoför ve aracındaki maddi ve bedeni tüm hasarlarının karşılanması,
3. Yangın, sel, toprak kayması gibi doğal afetler sonucunda zarar gören kişi, otomobil ve araç içinde bulunan tüm kişisel eşyalarının korunması,
4. Kaza sonucunda meydana gelen hukuksal süreçte koruma,

Kasko sigorta teminat kapsamına girmektedir.

Teminat Kapsamına Göre Kasko Sigortası Ürünleri Nelerdir?

1. Dar Kasko: Sıklıkla kendine güvenen sürücülerin tercih etmiş olduğu ürün olan dar kasko, eski model araca sahip olan kişiler tarafından tercih edilir. Dar kasko ile küçük ölçekli çarpmalarda meydana “Mini Tamir” uygulamasından yararlanabilirsiniz.
2. Kasko: Tüm doğal afet, çarpışma veya hırsızlık anında maddi ve bedeni tüm hasarları karşılar.
3. Tam Kasko: Bilinen diğer bir adıyla “Genişletilmiş Kasko” Bu ürün kasko kapsamının yanı sıra sigortalıya sunduğu sözleşme doğrultusunda oluşan kasko ürünlerinden biridir.

Kasko Sigorta Hangi Durumlarda Teminat Vermez?

Bu yazımızın giriş kısmında da bahsettiğimiz gibi kasko sigortası yaptıran sigortalı, herhangi hasar sonuncda maddi ve bedeni tüm zararlarının karşılanması imkanına sahip olur.

Kasko sigortası, bazı durumlarda devre dışı kalır ve olası hiçbir hasarı karşılamaz.
Gelin birlikte, hangi durumlarda kasko sigortası devre dışında kalır inceleyelim;

1. Karayollarında herhangi bir sebeple sürüş gerçekleştiren sigortalının, uyuşturucu madde kullanılması ve bu halde kaza yapması durumunda,
2. Sigortalının sürüş sırasında veya öncesinde aşırı alkol alması durumunda meydana gelen kazalarda,
3. Sigortalı aracın, ehliyet sahibi biri olmayan kişi tarafından kullanılması ve bu durumda meydana gelen kazalarda,
4. Arıza nedeniyle çekilen araçlarda, çekilmesi sırasında oluşan zararlardan,
5. Aşırı sıcaklarda aracın susuz kalması veya aşırı soğuklarda aracın gerekli ısıya getirilmemesi durumunda oluşan hasarlarda,

Kasko sigortası devre dışı kalmakta ve bu hasarları karşılamamaktadır.

Yeni kasko teklifi veya yenileme alarak güvenle yola çıkmak artık çok daha kolay! Tamamen dijital, üç adımda ve güvenle kasko sigortası almak için formu hemen doldurabilirsin!

7 Gün 24 Saat bize ulaşıp istediğiniz sigorta poliçesini anında yaptırabilirsiniz.
arac-1024x687.jpeg

Teşekkür ederiz.

bottom of page